Słowniczek win
Sauvignon Blanc PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 07 listopada 2008 12:47
Międzynarodowa kariera dzisiejszego SauvignonBlanc jest dość młoda, dopiero stosunkowo niedawno zaczęto go plantować w różnych częściach świata. Jego stolicą jest oczywiście Francja, gdzie występuje w dwóch podstawowych formach. Jako wino jednoszczepowe i zarazem klasyczny przykład Sauvignon Blanc, spotkamy go w Dolinie Loary, w apelacjach Sancerre iPouilly Fumé, które oddziela jedynie płynąca pomiędzy nimi Loara. W Bordeauxzaś jest obok Sémillon podstawą produkowanych tam win białych (zarówno wytrawnych jak i likierowanych). W ostatnich latach sporą popularność zdobywa również Sauvignon de Touraine.
Poprawiony: piątek, 07 listopada 2008 12:55
Więcej…
 
Zinfandel PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 07 listopada 2008 10:11
Niekwestionowaną stolicą Zinfandel jest Kalifornia z 10,800 hektarami obsadzonymi tym szczepem. Zinfandel daje wszystkie możliwe rodzaje win: białe, różowe i czerwone, wytrawne i słodkie, lekkie i pełne, z małą zawartością alkoholu jak i wzmacniane alkoholem, czasem nawet jest podstawą win musujących, najlepsze rezultaty daje jednak jako czerwone wino wytrawne ze stosunkowo dużą zawartością alkoholu.
Poprawiony: czwartek, 01 września 2011 14:12
Więcej…
 
Tempranillo PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 16 października 2008 09:33
Jest to wspaniała hiszpańska odmiana czerwona, jest podstawowym składnikiem wyśmienitych win z Rioja i Ribera del Duero. W Ribera del Duero znajdziemy ja pod nazwą Tinto Fino lub Tinto del Pais, w Penedés jako Ull de Llere, w Valdepenas i La Mancha jako Cencibel, w Portugalii (w regionach Douro i Dao) jako Tinta Roriz. Daje doskonałe wina również w innych regionach, takich jak Toro, Navarra, La Mancha czy Mendoza (Argentyna). Odmianę tą, pochodzącą z La Rioja, uważa się za największy wkład Hiszpanów w uprawę winorośli.
Poprawiony: czwartek, 16 października 2008 09:37
Więcej…
 
Shiraz / Syrah PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 16 października 2008 09:04
Syrah – obok takich odmian jak Merlot, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir – jest jednym z czterech najważniejszych, ciemnych szczepów w winiarskim świecie. We Francji zajmuje zaledwie 2% powierzchni upraw szczepów czerwonych, jednak w północnej części doliny Rodanu, wina takie jak Hermitage czy Côte Rôtie (gdzie do Syrah dodaje się szczyptę Viognier) mogą z powodzeniem stać na jednym stole obok najlepszych win Bordeaux czy Burgundii. Do niedawna odmianę wywodzono z miasta Shiraz, niegdyś stolicy Persji, (obecnie Iran) znanej jako miasto poezji i wina. Do Europy został sprowadzony najprawdopodobniej za czasów wypraw krzyżowych, przez niejakiego Gasparda de Sterimberg’a. Shiraz odnalazł drugą ojczyznę w Dolinie Rodanu (wina z Hermitage i Côte Rotie należą do najlepszych czerwonych win na świecie) i w Australii, gdzie znany jest pod nazwą Shiraz (Australijskie wino Grange jest nazywane „olbrzymem” jest mieszanką Shiraz z Cabernet Sauvignon).
Poprawiony: piątek, 07 listopada 2008 12:55
Więcej…
 
Riesling PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 07 października 2008 10:42
Jeszcze w XIX wieku reński Riesling miał opinię najlepszego i najbardziej wykwintnego białego wina na świecie. Jednak po II Wojnie Światowej niemieckie winnice zalały świat tanim słodkawym winem, które zepsuło jego dobrą opinię. Dziś na przełomie wieków solidni wytwórcy z Niemiec, Austrii i Nowego Świata przywracają Rieslingowi należne mu miejsce w tzw. Wielkiej czwórce szczepów winnych, choć nadal jest to szczep niedoceniany. 
Poprawiony: wtorek, 14 października 2008 12:05
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2