Słowniczek win
Degustacje PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 07 października 2008 10:26
Aromaty w winieCo to jest wielkie wino ? Jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów w świecie wina jest pytanie, czy wielkość jakiegoś wina nie jest przypadkiem pojęciem bardzo osobistym i subiektywnym. Zgadzam się z tym, że uznanie wina za wielkiej przyjemność wynikająca z obcowania z nim jest czymś osobistym, ale ludzie jednak na ogół są zgodni, że pewne wina są rzeczywiście najwyższej jakości. Wielkie wina zadowalają zmysły, a jednocześnie prowokują i zaspokajają intelekt. Na świecie jest dużo smakowitych win, które dostarczają nam czysto zmysłowej przyjemności, a nie są złożone.


Dlatego też na następnych stornach serwisu chcę zaprezentować degustacje win z wybranych krajów. Zapraszam !

Poprawiony: wtorek, 03 września 2013 09:22
Więcej…
 
Jak przechowywac wino PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 03 października 2008 14:26

Przechowywanie winWino, które ma zachować zdrowie, musi być przechowywane we właściwy sposób. Warunki w jakich przechowywane jest wino są bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu procesu dojrzewania. Zakup dobrego trunku i jego nieodpowiednie przechowywanie można porównać do powieszenia wspaniałego dzieła sztuki w najciemniejszym kącie pokoju, gdzie nikt nie dostrzeże jego walorów. Jeśli uznamy, że wino warte jest pieniędzy, które na nie wydajemy, powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki do leżakowania. Najlepszym miejscem do przechowywania wina są nie narażone na wibracje, ciemne piwnice o odpowiedniej wilgotności i stałej temperaturze. Niestety, niewielu miłośników wina może pozwolić sobie na zapewnienie swoim trunkom owych idealnych warunków dojrzewania.

Poprawiony: poniedziałek, 13 października 2008 09:10
Więcej…
 
Dekantowanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 03 października 2008 14:24

Dekantowanie winaDekantowanie to nic innego jak przelewanie wina do karafki. Wprawdzie większość win nie wymaga dekantowania, to są jednak przypadki kiedy warto to zrobić. Pierwszy powód to oddzielenie osadu od wina. Tego typu osad znajdziemy często w winach z wyższej półki, jest on zazwyczaj oznaką dobrego wina i powstaje w czasie jego dojrzewania. Jeśli mamy zatem do czynienia ze starszym rocznikiem lub jakimś winem wzmocnionym to warto je zdekantować. Wprawdzie powstały osad jest zupełnie nieszkodliwy, jednak może być po prostu nieprzyjemny i jest raczej niepożądany.

Poprawiony: środa, 26 listopada 2008 15:01
Więcej…
 
Jak kupowac wino PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 03 października 2008 14:22

Na pierwszy rzut oka, gdy już przedwcześnie dokonaliśmy wyboru, kupowanie wina wydaje się być sprawą dość prostą. Trzeba pójść do swojego ulubionego sklepu winiarskiego i nabyć kilka butelek. Istnieją jednak pewne subtelności dotyczące kupowania wina, z których trzeba sobie zdawać sprawę, jeżeli chce się mieć pewność, że wino to jest w dobrej kondycji i niezepsute.

Poprawiony: wtorek, 21 października 2008 09:03
Więcej…
 
Wino do posiłku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 03 października 2008 14:16

Wina po posiłkuSztuka podawania właściwego wina do określonych rodzajów potraw jest jednym z najbardziej uregulowanych obszarów naszego życia kulinarnego, przy czym cierpią z tego powodu zarówno entuzjaści wina, jak i smakosze. Kolumny gazet i czasopism pełne są precyzyjnych reguł porządkujących tę dziedzinę, a ich autorzy usiłują nam wmówić, że niedobranie idealnego wina do posiłku jest grzechem. Rezultaty łatwo przewidzieć. Zamiast cieszyć się obiadem czy kolacją, większość gospodarzy i gospodyń martwi się, zazwyczaj niepotrzebnie, jakie wino podać do jakiego dania.

Poprawiony: poniedziałek, 06 października 2008 17:08
Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2