Degustacje
Degustacje - Austia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 07 października 2008 10:26
Spis treści
Degustacje
Degustacje Słowenia
Degustacje Austria
Degustacje Francja
Degustacje Niemcy
Degustacje Węgry
Degustacje Hiszpania
Degustacje Nowa Zelandia
Degustacje Bośnia i Harcegowina
Degustacje RPA
Degustacje Chile
Degustacje Urugwaj
Degustacje Cypr
Degustacje Włochy
Degustacje Portugalia
Wszystkie strony

AUSTRIA

Riesling 2007 (niezłe, przyzwoite)

Przyzwoicie skrojony bazowy riesling Freda Loimera, uznanego producenta z Kamptal, niesie sporo mineralności i świeżych smaków. Wino jest lekkie, umiarkowanie stylowe i niezobowiązujące. W tym przyzwoitym winie wyczuwalne są akcenty ziół, cytrynowego soku i moreli. Jest czysto i lekko, całość smaku podbija dobra kwasowość. Przeszkadza może nieco zbyt wątła struktura, wino jest trochę nierówne, ale nie na tyle, by nie zaczerpnąć z niego degustacyjnej frajdy.


Pinot Noir 2005 (interesujące ma styl)

Więcej charakteru ma pinot Loimera. Wino umiarkowane, lekkie tonacje owoców i krzaków malin, zgrabne, lekko alkoholowe. Jest tu trochę lukrecji, jabłka malinówki (czy ktoś je jeszcze pamięta?). W ustach wypada bardzo zgrabnie, karminowo, uwodzicielsko. Ma lekką pikantność. Nie jest to raczej klasyczny burgundzki styl – więcej tu bowiem rozłożystości, gładkości, przystępności, ale naprawdę może się podobać.


Zweigelt 2006 (bardzo dobre)

W pewnym sensie mistrzowskie wino. Choćby z tego powodu, że stało się jednym z oficjalnych, zatwierdzonych przez UEFA i wyselekcjonowanych win na mistrzostwa Europy w piłce możnej Austria & Szwajcaria 2008. Wino ma ciemny, gęsty i głęboki kolor. Wyczuwa się leśne owoce: borówki, jeżyny, czarny bez. Jest lekko pikantne (czerwony pieprz), wyczuwalne delikatne tony ściółki i gorzkiej czekolady. Poza tym dobrze zaznaczone akcenty korzenne i wiśniowe, a w finale trochę przypalonego drewna i dymu. Smaczne, z charakterem – dobry towarzysz posiłków i oglądania meczów.


Gabarinza 2005 (bardzo dobre)

Duża rzecz. Wino urzekające ciepłem, elegancją, owocami czarnego bzu. Ma czystą ekspresję, jest równe, intensywne. Wyczuwa się w nim również mokrą ściółkę, tarninę, mokre liście, mech – bardzo ładna, kusząca mieszanka aromatyczna. W ustach prezentuje się soczyście, równo – ma dobrą kwasowość, świetną strukturę, zwięzłość i balans. Dobrze użyta beczka powoduje, że nie mamy tu nadmiaru „drewnianych” aromatów i garbników. Da się również wyłowić zapachy ziemi, pieczonego mięsa, krzaku róży, jeżyn, czekolady i dobrze podsmażonej konfitury z owoców leśnych. To wino stanowi doskonały dowód (dla tych, którzy jeszcze w to wątpią), że w Austrii da się wyprodukować wielkie czerwone wina. Duża klasa.


Poprawiony: wtorek, 03 września 2013 09:22