Degustacje
Degustacje - Słowenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 07 października 2008 10:26
Spis treści
Degustacje
Degustacje Słowenia
Degustacje Austria
Degustacje Francja
Degustacje Niemcy
Degustacje Węgry
Degustacje Hiszpania
Degustacje Nowa Zelandia
Degustacje Bośnia i Harcegowina
Degustacje RPA
Degustacje Chile
Degustacje Urugwaj
Degustacje Cypr
Degustacje Włochy
Degustacje Portugalia
Wszystkie strony

SŁOWENIA

Sauvignon 2005 (interesujące, ma styl)

Winnicą zarządza spółka akcyjna Jeruzalem Ormoz, założona w 1996 r. Interesująca architektonicznie, okrągła piwnica została zbudowana w 1967r. i przechowuje zbiór 4 mln litrów wina. To Sauvignon jest intensywne, lekko roślinne, łatwo uwodzi intensywnością. Może podobać się jego konsekwentny styl, czysty charakter i długi owocowo – woskowy finał. Wszyscy miłośnicy Sauvignon Blanc powinni wziąć je pod uwagę w swoich najbliższych degustacyjnych planach.


Rensky rizling „E” 2004 (interesujące, ma styl)

Wino z benedyktyńskiego opactwa w Admont. Sporo pracy w styl i klasę tych win włożył w swoim czasie austriacki enolog Erich Krutzler. Bez wątpienia jego wprawna ręka wpłynęła na ich konsekwencję i czystość. W przypadku tego rieslinga otrzymujemy wino świeże i owocowe (banany, sok z pomarańczy, świeże morele), ale są tu także mineralne aromaty gliny i typowy dla tego szczepu ton benzynowy. Dobre, zwarte, eleganckie i intensywne. Spodobać się może jego przyzwoita esencjonalność, odpowiednio długi finał i ładna mineralność.


Eisenthur (interesujące, ma styl)

Mieszanka gron pinot gris (60 proc.) i sipon (czyli furminta). Sporo nut kwiatów polnych, gruszek, jabłek, trochę miodu, suchego drewna, a także przyjemna mineralna nuta (jodu?). W ustach wino prezentuje się atrakcyjnie, smacznie, owocowo, jest rozwinięte, z dobrym ekstraktem. Bardzo ładnie wyważone. Zadowoli nawet wybredne gusta.


Chardonnay 2005 (niezłe, przyzwoite)

Winnice należące do rodziny Kristanãiã rozciągają się na 20 hektarach malowniczych stoków wzgórz Brdy. Ułożone są na charakterystycznych terasach o wysokości 150 m nad poziomem morza. Obecnie w winnicy pracują trzy pokolenia rodziny. Tu mamy do czynienia czystą i lekką interpretacją Chardonnay. Wyczuwalna śmietana, masło, orzechy laskowe, ciasto biszkoptowe. W ustach podobnie – jest świeże drewno, suche liście, świeże masło i nieagresywna goryczka. Ciekawe i niezbyt przeciążone Chardonnay. Warte uwagi.


Pinot Noir 2005 (niezłe, przyzwoite)

Pinot noir (modri pinot) z winnicy Kristanãiã. Od początku do końca w kieliszku panują typowe dla pinota rustykalne klimaty – obórka, stajnia, spalona guma, a także nuty owocowe: maliny, jeżyny, dzikie jabłka plus herbata hibiskusowa i lekko różane klimaty. W ustach wypada podobnie – ma przy tym trochę dzikości i chropawego owocu. Wino ciekawe, „zimne”. W finale odzywają się nuty chłopskie: znoszona skóra, stajnia, smoła, żwir … Fajnie.

Cabernet Franc 2004 (bardzo dobre)
Wszystko tu jest poukładane i odpowiednio wyważone. Nos wina jest owocowy, gęsty, „kominkowy” – odrobinę podpalany i korzenny. Pojawiają się intrygujące nuty lekko mięsne i ziemiste, jest także kawa, czekolada i dobra, jędrna soczystość. W ustach ładnie zaznacza się kwasowość, surowość lekko niedojrzałych owoców leśnych, piwnicy, znoszonej skóry. Wino jest odrobinę nieokrzesane i dzikie, w tle ujawnia się mokry tytoń i drewno. Jest bogate, żywotne, po czasie rozwijające trochę nut stajennych, znoszonej skóry, kurzu i starych mebli. Ma charakter i dobry smak. Bardzo porządna robota.

Rebula 2005 (interesujące, ma styl)
Bardzo ładnie wybijająca się mineralność – piasek, mokre kamienie, świeże orzechy laskowe, świeże masło i śmietana. W ustach ciekawe, odrobinę roślinne, piaskowo – gliniaste, poza tym pojawiają się tu lody waniliowe, piwnica, wafle nugatowe i suche liście. W tle da się wyłapać lekko słomianą nutę. Podobać się może dopracowanie tego wina, jego ciężar i świeżość, a także konsekwentny styl, jaki Batič w swoich winach zachowuje. Jest to z pewnością producent, który byle czego spod swojej ręki nie wypuści. Jego wina są konsekwentne, charakterne, autorskie. Tradycje winiarskie w gospodarstwie Batič sięgają aż 1592 r. !

Vitis 2005 (interesujące, ma styl)
Mamy tu świetne połączenie trzech odmian: 50 proc. Chardonnay, 35 proc. Sauvignon, 15 proc. Sauvignonasse. Nos i podniebienie niemal natychmiast zjednuje esencjonalna, pełna nuta owocowa. Sporo tu wafla, wanilii, brzoskwini, banana i moreli. Pełnia wyrazu i dobrze poukładana faktura. Jest czysto i niezbyt ciężko. Intensywnie ujawniają się: słoma, stara beczka, ananas, suszone jabłka i gruszki, w tle akcent świeżych migdałów, świeżego masła i dopiero co zerwanych orzechów laskowych. Finał lekko chlebowy i mineralny. Właściciel winiarni Dušan Humar ma do win dobrą rękę, a winiarskie tradycje familii sięgają 1680 r. Należąca do rodziny winnica Constantini leży na samej granicy Słowenii, po sąsiedzku z włoskim Collio. Kiedy rynek zalewa morze bezpłciowych białych win, bo niesie rys świeżości, charakteru i indywidualności.

Merlot 2004 (interesujące, ma styl)
Merlot wykonany na nieco chłopską modłę, która jednak może się spodobać. Oprócz owocowych aromatów malin, wiśni i suszonych śliwek da się tu wyłapać rustykalne zapachy wiejskiego podwórka, starej piwniczki, mchu i wysuszonego drewna. Wino zwięzłe, soczyste, z dobrymi taninami, ujawniające w finale akcenty spalonego drewna, kawy i gorzkiej czekolady, a także lekko pikantną, pieprzną nutę. Dobry, charakterny Merlot, zarówno w nosie, ustach i pustym już kieliszku ujawniający intensywność i ciekawe złożenie.Poprawiony: wtorek, 03 września 2013 09:22