Serwowanie win PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 03 października 2008 13:59

SerwowanieNajważniejszą kwestią przy podawaniu wina jest jego temperatura. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż określenie „temperatura pokojowa” pochodzi z czasów kiedy wynosiła ona nie więcej niż 18°C. O wadze temperatury podawania wina łatwo można przekonać się przeprowadzając mały eksperyment. Wystarczy otworzyć dobrze schłodzone (do temperatury 9°C) Vouvray Fontenelle, które podawane w takiej właśnie temperaturze zachwyca aromatem kwiatów polnych i delikatnym pełnym subtelnej słodyczy smakiem. Po spróbowaniu jednego kieliszka wino pozostawiamy czekając aż ogrzeje się kolejno do 12, 14, 16, 18 i 20 stopni oczywiście sukcesywnie przepłukując kubki smakowe wodą źródlaną próbujemy coraz cieplejszego Vouvray stwierdzając z zaskoczeniem, że przy 20°C wino staje się nieprzyjemnie gorzkie, jego aromat już nie zachwyca, a staje się wręcz nieprzyjemnie ostry. Podobnie będzie przy zbyt mocnym schłodzeniu. Bukiet zostanie „zabity”, a w przechłodzonym winie może wytrącić się niepożądany osad cukrowy, nie mający nic wspólnego ze szlachetnym osadem winnym.

 

W pierwszej zatem kolejności zwróćmy uwagę na temperaturę podawanego wina, i tak:


WINA CZERWONE

16 - 19°C – Wina czerwone nadające się do dojrzewania. Im wino słabsze tym temperatura wyższa. Dla mocniejszych – niższa.
12 - 14°C – Wina czerwone młode. Wina z potencjałem dojrzewania podajemy w temperaturze wyższej. Wina młode dojrzewające w niższej.


WINA RÓŻOWE

9 - 15°C – Wina różowe w niższych temperaturach wina jasnoczerwone w wyższych.


WINA BIAŁE

9 - 13°C – Wina nie dojrzewające podajemy w niższych temperaturach, dojrzewające w wyższych.
 

WINA SŁODKIE

9 - 11°C – Moscatele
11 - 15°C – Sherry Pedro Ximenez
11 - 15°C – Sauternes, Porto


WYTRAWNE WZMOCNIONE    

8 - 10°C – Sherry Mznzanilla, Fino
11 - 15°C – Sherry Amotillado, Oloroso, białe Porto


WINA MUSUJĄCE

6 - 8°C – Proste wina musujące.
8 - 10°C – Cremant, Szampany, Cava, Prosecco


Kilka zasad schładzania i ogrzewania

Temperatura przechowywania win dojrzewających to 13 do 15°C.
Nigdy nie należy schładzać wina w zamrażalniku. Dobrym rozwiązaniem są rękawy chłodzące (powłoki termiczne), które schładzają wino do odpowiedniej temperatury. Do białych win wystarczy też kubek z wodą i lodem – nie należy jednak przesadzać z lodem. Wino dobrze jest podać chłodniejsze o 2 – 3 stopnie gdyż nalane do kieliszka bardzo szybko się ociepla. Nie dopuszczalne jest ogrzewanie wina na grzejniku lub przy kominku. Jest to każdorazowo zbyt duży szok dla wina. Ogrzewanie powinno przebiegać powoli i najlepiej samoistnie. Niektórzy polecają ogrzanie wina w kuchence mikrofalowej. Jest to jednak swoiste barbarzyństwo – mikrofale powodują przyspieszenie ruchu cząsteczek w wodzie co nie pozostaje bez wpływu na jakość wspaniałych długo dojrzewających win czerwonych, które w pewnym wieku stają się dość „kruche”. W ustalaniu właściwej temperatury wina, przynajmniej do póki nie nabierzemy wprawy w ocenianiu temperatury wina i najlepiej będziemy wiedzieli ile czasu potrzebuje spędzić nasze wino w lodówce aby osiągnąć idealną temperaturę serwowania, najodpowiedniejszy będzie specjalistyczny termometr.
Poprawiony: poniedziałek, 06 października 2008 11:01