Sauvignon Blanc PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 07 listopada 2008 12:47
Międzynarodowa kariera dzisiejszego SauvignonBlanc jest dość młoda, dopiero stosunkowo niedawno zaczęto go plantować w różnych częściach świata. Jego stolicą jest oczywiście Francja, gdzie występuje w dwóch podstawowych formach. Jako wino jednoszczepowe i zarazem klasyczny przykład Sauvignon Blanc, spotkamy go w Dolinie Loary, w apelacjach Sancerre iPouilly Fumé, które oddziela jedynie płynąca pomiędzy nimi Loara. W Bordeauxzaś jest obok Sémillon podstawą produkowanych tam win białych (zarówno wytrawnych jak i likierowanych). W ostatnich latach sporą popularność zdobywa również Sauvignon de Touraine.

Sauvignon Blanc daje wina owocowe, orzeźwiające,przeznaczone do picia głównie jako wina młode, nie więcej niż kilka lat po zbiorach, Mimo zmniejszającej się powierzchni upraw we Francji, swoją popularność zaczął zdobywać na innych kontynentach. Winiarze z Nowego Światadoskonale opanowali technikę szybkiego tłoczenia winogron, która w połączeniu z fermentacją w niskiej kontrolowanej temperaturze w stalowych kadziach daje ciekawe owocowe wina.

W Europie Sauvignon Blanc można spotkać po trochu wszędzie: od Włoch, przez Austrię, Bułgarię, Rumunię, Słowenię aż po byłe kraje ZSRR. Większe uprawy tego szczepu znajdziemy natomiast w krajach Nowego Świata, szczególnie zaś w Kalifornii, Chile i Nowej Zelandii, gdzie można się spotkać z nazwą Fumé Blanc. Ostatnie lata pokazały, że Nowa Zelandia potrafi dokonać wspaniałych rzeczy z tym szczepem, szczególnie udane rezultaty daje on na południowej wyspie w regionie Marlborough.
Poprawiony: piątek, 07 listopada 2008 12:55